Vanniovo království

Vanniovo království
Regnum Vannianum (la)
  Marobudova říše
19-21 n. l.?–50
geografie
hlavní město: (neznámo)
obyvatelstvo
národnostní složení: Germáni (Kvádové, Markomani),
Keltové (Kotinové, Osiové)

jazyky: dialekty pragermánštiny a keltského jazyka
náboženství: germánský polyteismus
státní útvar
státní zřízení: kmenový svaz
mateřská země: Vexilloid of the Roman Empire.svg Římská říše
Státní útvary a území
Předcházející:
Marobudova říše Marobudova říše
Nástupnické:
Kvádové Kvádové
Markomani Markomani




Vanniovo království (latinsky regnum Vannianum) byla první politická jednotka založená na území mezi řekami Marus a Cusus[1] (Moravou a Váhem), založena římským konzulem Drusem[2] na počátku 1. století n. l. někdy mezi lety 19 až 21 (zdroje se liší). Základ tvořili germánští vládci Marobud a Katwalda. Jako klientský stát podléhal Římskému impériu, pod jehož byl ochranou.
V čele státu stál Vannius z Tudrova rodu. Systematicky budoval centra na hranicích, kontroloval důležitou Jantarovou stezku, vybíral poplatky a daně. Cornelius Tacitus píše, že Vannius byl „známý a oblíbený u svých krajanů“, ale během dlouhé vlády se změnil v tyrana svého lidu a nepřítele svých sousedů. Království se udrželo do roku 50, kdy byl Vannius svržen Vangiem a Sidem, syny Vanniovy sestry. Vannius se bránil, ale jeho spojenci svou nedisciplinovaností způsobili jeho porážku. Vanniovi se podařilo uprchnout do exilu do Panonie na území kontrolované Římany.
Území mezi Moravou a Váhem po té přitahovalo kmeny Lugiů i jiných germánských kmenů kvůli bohatství, které se Vanniovi podařilo během třicetiletého fungování státního útvaru nashromáždit. Vannius drancováním vybudoval opulentní říši[3][2]. Vlády v rozpadajícím se království se ujali Vangio a Sido.

Související články

Reference