Krušnohorská hornatina

Krušnohorská hornatina
Vodní nádrž Přísečnice
Vodní nádrž Přísečnice

Nejvyšší bod Klínovec (1 244 m n. m.)
Rozloha 7 298 km²

Nadřazená jednotka Krušnohorská subprovincie
Sousední
jednotky
Českoleská oblast, Thüringisch-Fränkisches Mittelgebirge, Vogtland, Erzgebirgsvorland, Krkonošská oblast, Podkrušnohorská oblast
Podřazené
jednotky
Děčínská vrchovina, Krušné hory, Smrčiny

Světadíl Evropa
Stát Česko Česká republika
Německo Německo
Krušnohorská hornatina na mapě Česka
Krušnohorská hornatina na mapě České republiky
Horniny pískovec, znělec, rula
Povodí Labe, Dunaj, Rýn
Souřadnice 50°26′30″ s. š., 13°3′ v. d.
Krušnohorská hornatina je geomorfologická oblast rozkládající se na pomezí severozápadních Čech, Saska, Bavorska a Durynska. Na východě v oblasti Šluknovského výběžku navazuje na Krkonošskou oblast Sudet, na jihozápadě sousedí s Českoleskou oblastí Šumavské subprovincie. Na jihovýchodě a jihu přechází v nižší oblasti Krušnohorské subprovincie: Podkrušnohorskou oblast a Karlovarskou vrchovinu.
Severní, severozápadní a západní hranice leží na území Německa. Je obtížné říci, které německé celky spadají pod Krušnohorskou hornatinu, vzhledem k tomu, že v Německu se používá odlišná hierarchie fyzickogeografického členění. Na severu a severozápadě leží Erzgebirgsvorland (Krušnohorské podhůří) a Vogtland (Fojtsko), které geologicky zapadají do Krušnohorské subprovincie, jejich nižší nadmořská výška však neodpovídá Krušnohorské hornatině. Německé členění řadí Erzgebirgsvorland dokonce už pod Severoněmeckou nížinu, Vogtland však přiřazuje k „Mittelgebirge“, potažmo k České vysočině. Německý přírodní region Östliche Mittelgebirge pokračuje k západu hornatinou Thüringisch-Fränkisches Mittelgebirge (Durynsko-franské středohoří) na pomezí Saska, Durynska a Bavorska. Tato hornatina přímo navazuje na Smrčiny a může být považována za prodloužení Krušnohorské hornatiny. Zahrnuje zejména Frankenwald (Franský les) a Thüringer Wald (Durynský les). Nejzápadnější výspou tohoto regionu je Thüringer Becken mit Randplatten (Durynská pánev s okrajovými deskami), kterou opět nelze považovat za součást hornatiny. Václav Král[1] už ji ani neřadí pod Českou vysočinu, nýbrž pod Středoněmecké hornatiny a kotliny.

Obsah

  • 1 Členění
  • 2 Související články
  • 3 Reference
  • 4 Externí odkazy

Členění

Krušnohorská hornatina se dělí na následující celky:

Geomorfologické členění České republiky

Související články

Reference

  1. Václav Král: Fyzická geografie Evropy. Academia, Praha, 1999. ISBN 80-200-0684-2 Str. 127.

Externí odkazy